İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
Ordu Valiliği
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

Deprem, Yangın ve Tahliye Tatbikatı Gerçekleştirildi 28 Şubat 2018

28 Şubat Sivil Savunma Günü ve 1-7 Mart Deprem Haftası nedeniyle "Deprem, Yangın ve Tahliye Tatbikatı" yapıldı.

Altınordu Cumhuriyet Anadolu Lisesi'nde düzenlenen tatbikata, Vali Yardımcısı AdemÖZTÜRK, Altınordu Kaymakamı Niyazi ERTEN, İl Jandarma Komutan Yardımcısı Yarbay Murat YILMAZ, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Osman IŞIK, İl Milli Eğitim Müdürü Kutlu Tekin BAŞ, Ordu Büyükşehir İtfaiye Daire Başkanı Adnan MERAL, daire müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

AFAD arama kurtarma ekibi, Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Ekibi, UMKE ve 112 ekipleri ile gönüllü STK'ların (ORKUT, TRAC, KARDAK) gerçekleştirdiği tatbikatla, öğrenciler, deprem ve yangın anında neler yapması gerektiğini görme imkanı bulurken, bir deprem ve yangın anında yapılması gerekenler, tahliye tatbikatı ile canlandırıldı.

Yapılan tatbikatı değerlendiren İl Afet ve Acil Durum Müdürü Osman IŞIK, "28 Şubat Sivil Savunma Günü ve 1-7 Mart Deprem Haftası münasebetiyle AFAD olarak İlimizde çeşitli etkinlikler düzenledik. Bir hafta boyunca devam eden etkinlik programımız, bugün gerçekleştirdiğimiztatbikatla sona erdi. Tatbikatımızı, AFAD arama kurtarma ekibi, Büyükşehir Balediyesi İtfaiye ekipleri, UMKE ve 112 ekipleri ve sivil toplum kuruluşlarımız ile birlikte icra ettik. Güzel bir tatbikat gerçekleştirildi. Bu tatbikattaki amacımız, İldeki arama kurtarma ekiplerini sevk ve idaresindeki koordinasyonu sağlamak, imkan ve kabiliyetimizi görmek, varsa eksikliklerimizi görmek ve bunları tekrar gerçek yaşamda bir daha yaşamamak. Afetlerden kaçılmıyor. İnşallah yaşamayız ama yaaşadığımız anda böyle bir arama kurtarma ekibinin ilde hazır olduğunun da halkımız tarafından bilinmesini istiyorum. Ayrıca, AFAD Başkanlığımızca başlatılan ‘O Kahraman Benim’ projesi kapsamında tüm vatandaşlarımızı gönüllülük esasına göre afetler konusunda eğitmek ve AFAD’ın gönüllü bir üyesi haline getirmek istiyoruz. Afetler konusunda gönüllü olmak ve eğitim almak isteyen vatandaşlarımızı Kurumumuza bekliyoruz." diye konuştu.